O knjižnici

O knjžnici

Knjižnica Osnovne škole Žakanje djeluje od 1993. godine kada je došlo do izdvajanja OŠ Žakanje iz OŠ Slave Raškaj u Ozlju. Knjižnicu koriste učenici i djelatnici škole, kako Matične škole u Žakanju tako i Područne škole u Kamanju.

Fond knjižnice čini 3607 svezaka knjižnične građe većinom lektirnih naslova i onih namijenjenih za korištenje u nastavnom procesu. Osim knjiga, fond knjižnice čini i audiovizualna građa i elektronička građa (ukupno 174 jedinice).

Radno vrijeme knjižnice:

MŠ Žakanje  - PONEDJELJAK                           7:30 - 10:30

UTO, SRI, ČET, PET                    7:30 - 13:30

PŠ Kamanje - ČETVRTAK                                  7:30 - 13:30

Školske knjižničarke: Nikolina Tržok Boldin, prof., Jagoda Ivčić, dipl. knjižničarka

Elektronička pošta: knjiznica.zakanje@gmail.com

Katalog knjižnice pregledajte ovdje:  http://library.foi.hr/m3/k.aspx?B=1467

Zanimljivosti:

PISMO 3.B RAZREDA UREDNICIMA SMIBA

Dragi urednici u našem Smibu,
jako nam se sviđa vaš časopis, pun je zanimljivih tema i priča. Volimo čitati stripove, priče i pjesme, a ja najviše volim čitati Duricu, kaže Ivan. Nestrpljivo čekamo prvi ovogodišnji broj časopisa koji smo naručili. Volimo rješavati križaljke, labirinte i zagonetke. Tena bi voljela članak u kojem će saznati više o stranama svijeta koje učimo iz prirode i društva, a Ian o čistoći prirode jer mu smeta smeće koje ljudi odbacuju u prirodu. Svaki novi Smib nam je sve bolji i bolji, a sada smo 3. razred pa imamo već lijepu zbirku Smibića, kako ga od milja zovemo.
Danas smo na hrvatskom jeziku učili što je dječji časopis i da ga uređuju urednici, a za zadatak smo dobili istražiti što je posao urednika, pa s nestrpljenjem čekamo  vaš odgovor na na našu elektroničku poštu.
Lijepi pozdrav šalju Vam učenici 3.b razreda OŠ Žakanje i učiteljica Sanja, vrijedni čitatelji Smiba!

ODGOVOR:

Dragi čitatelji Smiba,

hvala vam na lijepom pismu. Drago mi je da volite čitati Smib i da u njemu svatko od vas nađe nešto zanimljivo za sebe.

Tena mi je dala izvrsnu ideju i sigurno ću u jednom od brojeva tijekom ove školske godine pisati o stranama svijeta. O ekologiji i prirodi često pišem, predlažem Ianu da u prva dva ovogodišnja broja pročita teme na 31. stranici u rubrici Krtek ekolog. Vjerujem da će biti zadovoljan, a o zaštiti prirode ću pisati i dalje jer i meni, baš kao i Ianu, jako smeta kad ljudi bacaju smeće u prirodu, umjesto u za to predviđene spremnike.

Vjerujem da će vam Smib brzo stići u školu. Učiteljice, slobodno podsjetite promotora ŠK koji je zadužen za vašu školu da vam što prije dostavi Smibove.

U prilogu vam šaljem duplericu iz 2017. godine, u kojoj sam pisala o tome kako nastaju knjige i časopisi, pa ima dio i o tome što radi urednik.

A evo i još nekoliko riječi o mojem lijepom, ali vrlo zahtjevnom i odgovornom poslu.

Kao urednica smišljam teme i rubrike za sve stranice u Smibu. Većinu toga i pišem. Pritom moram puno istraživati, ne samo na internetu nego i u enciklopedijama, rječnicima, leksikonima i drugim vrijednim knjigama ili u razgovorima sa stručnjacima. Pjesme i priče koje šalju pjesnici i pisci, kao i dječje radove, sve redom pročitam i uređujem – pazim da su gramatički, stilski i sadržajno prikladni za Smib. Za gotovo svaku rubriku smišljam raznovrsne zadatke, po broju ih smislim više od 50. Kad sve tekstove provjerim i uredim šaljem ih lektoru koji ispravlja gramatičke pogreške koje su mi promakle. Naručujem ilustracije i stripove od ilustratora – to su likovni umjetnici koji lijepo crtaju i slikaju. Dio ilustracija i većinu fotografija tražim na velikom svjetskom servisu na koji je Školska knjiga pretplaćena, a na koji ilustratori i fotografi iz cijelog svijeta šalju svoje radove i na kojem ima više od 300 milijuna ilustracija i fotografija. To iziskuje mnogo vremena jer uvijek želim naći fotografije i ilustracije koje najbolje odgovaraju uz određenu temu. Kad su svi tekstovi gotovi i lektorirani i kad skupim sve ilustracije i fotografije, te materijale moram pripremiti za grafičkog urednika. To je osoba koja u posebnom računalnom programu „slaže“ stranice Smiba. Zajedno se dogovaramo kako bi koja stranica trebala izgledati, a kad je sve posloženo, čitam ponovo sve od početka do kraja – to se zove korektura. Kad grafički urednik ispravi greške koje uočim pri korekturi, Smib može u tisak. U međuvremenu obračunavam honorare suradnicima, odgovaram na pisma i e-mailove, odlazim na sastanke, smišljam letke za Smib i još mnogo toga. Družim se i s učenicima koji posjećuju Školsku knjigu, govorim im o tome kako nastaju knjige i časopisi, sudjelujem na sajmovima knjiga, stručnim okruglim stolovima itd. Zbog koronavirusa trenutno nema posjeta djece, a dio sastanaka se odvija online, tako da sam veći dio dana uz računalo i pametni telefon. Mnogo je još sitnica koje radim, ali ovo je ukratko opis mojeg posla.

Neki urednici imaju pomoćnike, no ja sam u Smibu sama. Ali uspijem sve odraditi ponajprije zato što silno volim svoj posao. A volim se i igrati, maštati, pisati (katkad  u rimi) i puno čitati.

Dragi 3.b i učiteljice Sanja, nadam se da sam vam barem malo približila posao urednika.

Šaljem vam poljupce i VELIKI pozdrav,
Snježana Marić, glavna urednica Smiba

« Listopad 2020 »