> Matematika  > Žakanje
Matematika - Žakanje

Osvrt na održanu Večer matematike

Autor: Vesna Malatestinić, 2. 12. 2022.

U četvrtak 1.prosinca 2022.godine u našoj je školi po prvi puta održana manifestacija Večer matematike, koja se inače diljem Hrvatske održavala po jubilarni 10.put.

Projekt Večer matematike je skup interaktivnih radionica u kojima sudjeluju učenici i njihovi roditelji, a provodi se prvog četvrtka u mjesecu prosincu već od 2013.godine u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva u suradnji sa školama. Sam projekt je nalik sajmu na kojem sudionici obilaze „matematičke stanice“ i sami odabiru aktivnosti i radionice u kojima će sudjelovati.

Naša Večer matematike je započela kratkom prezentacijom polaznika Soroban Akademije, koji su pokazali svoja umijeća vježbanja na sorobanu – drevnoj japanskoj računaljki, a zatim je u ugodnoj atmosferi krenuo obilazak radnih centara. Učestvovalo je 78-oro djece, koji su zdušno pomogali u provođenju svih aktivnosti. Učenici od 1. do 5. razreda su, zajedno sa svojim roditeljima ili pratnjom, birali među mnoštvom zanimljivih i maštovitih igara i radionica, do su pak učenici 6. i 7. razreda volontirali i pomagali im u provođenju tih aktivnosti. Time smo ostvarili i glavne ciljeve ove večeri : otkrivena je zabavna strana matematike (koja se često zaboravlja), podsjetili smo se da je matematika svuda oko nas i potaknuta je međugeneracijska interakcija koja pomaže svim sudionicima da razumiju međusobne potrebe i izazove, te pozitivno utječe na rezultate učenika u školi. Svaki je sudionik vodio evidenciju radnih centara koje je posjetio , tj. svaki je učenik dobio svoju „putovnicu“ za ovu Večer matematike, u koju mu je voditelj radnog centra stavio žig kao potvrdu da je dijete riješilo zadatke s tog radnog centra. Na kraju večeri su svima podijeljene i diplome, točnije Zahvalnice za sudjelovanje u Večeri matematike, što je još dodatno razveselilo učenike nižih uzrasta.

Ovim se putem ponajprije srdačno zahvaljujemo svim učenicima na velikom odazivu i pomoći u organizaciji i provedbi ove prekrasne večeri. Također se zahvaljujemo i njihovim roditeljima, bakama, braći i sestrama koji su ih podržali i također došli u velikom broju. Po reakcijama i komentarima tijekom večeri zaključujemo da su se svi dobro zabavili, te da je naša škola postala veselo i zabavno mjesto. Stoga smo izuzetno ponosni i sretni što smo postigli naš cilj. No, svega toga ne bi bilo bez pomoći  vrijednih djelatnika naše škole – od domara, teta kuharica i teta spremačica, školske pedagoginje - Maje Jakić, asistentice u nastavi - Dubravke Mravunac, dežurnih učiteljica : Snježane Mus, Lorene Sopčić, Gabi Tomašić i Ivane Vuković, glavnih organizatora : Irene Predović Drakulić i Vesne Malatestinić, pa do ravnateljice škole Jasmine Katunić . Jedno veliko HVALA svima!