Posjet Vukovaru

Autor: Blaženka Pavlović Mlačak, 24. 5. 2016.

U subotu, 21. svibnja 2016. godine učenici sedmih i  osmih razreda OŠ Žakanje i PŠ Kamanje posjetili su Vukovar, krenuli su u 03:30, a stigli u Vukovar oko 9:00. Učenici su u sklopu nastave Povijesti  o Domovinskom ratu posjetili sva važnija mjesta koja su za vrijeme Domovinskog rata postala simbolom hrabrosti i junaštva hrvatskih branitelja. Posjet je realiziran pod vodstvom učiteljice povijesti Ivane Vuković,te učiteljica Vesne Malatestinić i Melite Rubčić Žabčić.

Učenici su najprije posjetili bolnicu u Vukovaru u kojoj je uređen muzej pod nazivom Mjesto sjećanja, kroz muzej ih je proveo stručni vodič koji im je dodatno objašnjavao situaciju u bolnici za vrijeme granatiranja grada, ispričao zanimljivosti o novinaru Siniši Glavaševiću i ostalim ljudima  i ranjenicima u bolnici. Posebno mjesto i puno pažnje posvećeno je doktorici Vesni Bosanac koja se s jednako pažnje brinula za sve ranjenike.

Nakon bolnice učenici su posjetili franjevački samostan i župnu crkvu sv.Filipa i Jakova gdje su pogledali dokumentarni film o povijesti Vukovara, a nakon toga razgledali i crkvu koja je bila u potpunosti uništena za vrijeme Domovinskog rata. Nakon samostana krenuli smo u  Memorijalni centar-vojarnu, gdje su uz stručnog vodiča bojnika Anđelka Batinića, slušali  izlaganje o početku borbe u Vukovaru i snazi JNA prilikom napada na grad u kolovozu 1991. godine, nakon predavanja učenici su mogli razgledati vojarnu, oklopna vozila, naoružanje za vrijeme Domovinskog rata i rekonstrukciju srpskih koncentracijskih logora Stajićevo i Begejci.

Nakon vojarne učenici su posjetili Spomen dom Ovčara gdje su dovedeni ranjenici bolnice, ali i samo mjesto Ovčara gdje je u masovnoj grobnici pronađeno 200 tijela. Nakon Ovčare učenici su razgledali i Memorijalno groblje gdje im je vodič objašnjavao kako je groblje nastalo i kada, pokazao im grob Blage Zadre i objasnio da je na tom mjestu pronađena najveća masovna grobnica nakon Drugog svjetskog rata sa oko 391 tijela.

Na povratku u grad učenici su imali prilike pogledati vodotoranj koji je postao simbolom hrabrosti i otpora Vukovaraca jer se na njemu svakodnevno vijorila hrvatska zastava, koja bi kroz dan bila uništena i spaljena, a iduće jutro bi branitelji postavili novu.

Dolaskom u grad učenici su dobili sat vremena slobodno za šetnju gradom, odmor  i razgledavanje centra grada, Dunava i križa na obali Dunava podignutog u spomen svih poginulih branitelja.

Na kraju svojega putovanja učenici su posjetili Spomen dom Blago Zadro na Trpinjskoj cesti, poznat još pod nazivom groblje tenkova gdje je mala grupica od nekoliko ljudi branila grad i zaustavila preko 300 tenkova, a čiji je zapovjednik bio Blago Zadro,prvi hrvatski general.

Napustili smo Vukovar u 17 sati i došli pred školu u Žakanje oko 22:00 sati.

Ivana Vuković

prof.hrv.jezika i povijesti