Terenska nastava učenika predmetne nastave u Zagrebu

Autor: Blaženka Pavlović Mlačak, 9. 10. 2015.

Svi učenici viših razreda naše škole su u srijedu 7. listopada sa svojim učiteljima održali terensku interaktivnu nastavu u Zagrebu. Na Zagrebačkom velesajmu u Kineskom paviljonu posjetili smo svjetsku putujuću interaktivnu izložbu  Da Vinci - genij i njegovi izumi.

Kroz izložbu smo, uz stručno vodstvo, upoznali jednoga od najvećih ljudi u svjetskoj povijesti. Leonardo Da Vinci nije bio samo umjetnik, nego pravi renesansni čovjek kojega je zanimalo  sve:  anatomija, mehanika, dizajn, graditeljstvo, biologija, fizika, matematika, pa i strategije ratovanja. Iz tih razloga izložba je izložba strukturirana i podijeljena na nekoliko područja:

Život velikog genija Leonarda Da Vincija
Leonardo i njegovi kodeksi
Leonardo znanstvenik i inženjer
Anatomske studije
Leonardo Da Vinci - umjetnik

Vidjeli smo mnoštvo naprava koje su u prirodnoj veličini izradili talijanski majstori u skladu s Leonardovim inovativnim crtežima i zapisima i to iz materijala kakvi su bili na raspolaganju u 15.stoljeću, a neke od njih smo mogli i dodirnuti, zavrtjeti ručice ili povlačiti poluge. Izdvajamo samo neke: helikopter, padobran, zmaj za letenje, oklopno vozilo - tenk, bicikl, Arhimedov vijak, vjetrokaz i  ronilačko odijelo. Osim toga vidjeli smo i njegove anatomske crteže i studije, Kodekse, maketu idealnog grada, Vitruvijevog čovjeka, kao i reprodukcije nekih njegovih najpoznatijih djela: Mona Lisa , Posljednja večera i Dama s hermelinom.

Na kraju izložbe smo u sobi s ogledalima, koja je također izrađena po Leonardovim preciznim zapisima, pokušali iskusiti pojam beskonačnosti .

Umornih nogu, ali punog duha jer kako je rekao sam Leonardo „Učenje nikada ne iscrpi um" , uputili smo se u kino, te pogledali izvrstan i poučan film "Marsovac".

Izvor: Vesna Malatestinić