"Škola 2.0 - učenje na daljinu"

Autor: Duško Rupčić, 7. 10. 2013.

Projekt „Škole 2.0“ Hrvatske akademske i istraživačke mreže - CARNet u koji je uključena OŠ Žakanje zajedno sa još samo sedam škola u R.Hrvatskoj izabran je za jednu od tri najinovativnije inicijative u sklopu "Europske nagrade za inovacije u javnoj upravi", u kategoriji Inicijative za obrazovanje i istraživanje.  Više od pola milijuna kn u  vrijednosti edukacije i opreme postavljene  u OŠ Žakanje   prezentirano  je Županu Karlovačke županije g.Ivanu Vučiću 02.listopada u našoj školi.

Glavni ciljevi projekta su:

•       Povezivanje Matične škole Žakanje s područnim školama Kamanje i Ribnik

•       Povezivanje svih uključenih škola u projekte kroz korištenje video linka

•       Obrazovanje nastavnike o implementaciji IKT-a u svojoj nastavi i radu

•       Poticanje nastavnika na prihvaćanje novih metoda obrazovanja uz korištenje      tehnologije

•       Poticati razvoj digitalno zrelih škola

Projekt Skole 2.0

Župan Karlovačke županije Ivan Vučić, sa suradnicima, obišao je u srijedu, 2. listopada, Osnovnu školu Žakanje koja je zajedno sa OŠ Generalski Stol ušla u projekt "Škola 2.0 - učenje na daljinu" CARNeta i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Sa provođenjem ovog projekta župana i suradnike upoznale su ravnateljica škole Vesna Hajsan Dolinar te ravnateljica OŠ Generalski Stol Dijana Zadrović, čije su škole uključene u ovaj projekt i njegova je primjena u ovoj prilici praktično prezentirana županu.

Projekt Škole 2.0 predstavljen je i u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta. Ovim je projektom 7 osnovnih škola s područja Republike Hrvatske dobilo status PAMETNIH ŠKOLA. Od navedenih 7 škola čak su dvije iz Karlovačke županije i to OŠ Žakanje i OŠ Generalski Stol, što je rezultat stalne skrbi Karlovačke županije o školstvu, koja prednjači u nabavci i primjeni suvremenih nastavnih pomagala, što je naglašeno i na ovoj prezentaciji

Riječ je o projektu koji ima za cilj omogućiti kvalitetno i sveobuhvatno učenje na daljinu i e-obrazovanje za što širi broj korisnika – nastavnika i učenika. U okviru projekta 25 lokacija škola spojeno je na brzi internet i na CARNet mrežu optičkom vezom (7 matičnih škola s pripadajućim područnim školama). U samim školama su postavljene bežične mreže (s eduroam pristupnim točkama) kako bi učenici i nastavnici putem tablet računala mogli pristupati online sadržajima, digitalnim udžbenicima, koristiti ih za videokonferencije te za nastavu na daljinu. Također, sve te škole su uključene i u CARNetov e-Dnevnik projekt.

Projekt Škole 2.0 Hrvatske akademske i istraživačke mreže - CARNet izabran je za jednu od tri najinovativnije inicijative u sklopu "Europske nagrade za inovacije u javnoj upravi", u kategoriji Inicijative za obrazovanje i istraživanje. Vrijednu nagradu dodijelila je povjerenica Europske Komisije za istraživanje, inovacije i znanost Máire Geoghegan-Quinn.

Tijekom trajanja projekta provodilo se sustavno obrazovanje nastavnika o implementaciji IKT-a u svojoj nastavi i radu, kao i poticanje nastavnika na prihvaćanje novih metoda obrazovanja uz korištenje tehnologije. CARNet i dalje nastavlja stručno usavršavanje nastavnika uključenih u projekt, ulaže u razvoj digitalne zrelosti uključenih škola te radi na projektnom povezivanju škola na nacionalnoj i internacionalnoj razini.

Izvor: Vesna Hajsan-Dolinar