Klokan bez granica 2024.

Autor: Jagoda Ivčić, 25. 3. 2024.

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog matematičkog društva, u petak 22. ožujka s početkom u 12:30 sati, u više od 650 osnovnih i srednjih škola diljem Hrvatske održano je najveće školsko natjecanje na svijetu -  međunarodno matematičko natjecanje "Klokan bez granica". Posebnost ovog natjecanja je ta što se prema međunarodnim dogovorima svaki učenik ima pravo natjecati bez obzira na njegov uspjeh u redovnoj nastavi, a cilj je popularizacija matematike i poticanje interesa za matematičke i prirodne znanosti.

„Klokan bez granica„ je nevladina udruga koja se samofinacira od sredstava koje uplaćuju učenici koji se žele natjecati. Kao i svih prethodnih godina, učenici sami financiraju natjecanje sa svotom od 3 eura po učeniku, a od tih sredstava 60% odlazi na poklone i nagrade učenicima. Naime, svaki učenik prilikom dolaska na natjecanje dobiva  „pristupni“ poklon (kemijska olovka, trokut i čokoladna tortica),  a 10% najbolje plasiranih učenika i nagradu. Ostalih 40% sredstava odlazi na materijalne troškove kao što su: članarina u međunarodnoj udruzi, prijevod zadataka, tiskarski i poštanski troškovi i ispravak zadataka.

Zadatke sastavljaju matematičari iz cijelog svijeta. Na Godišnjoj skupštini se bira 24 ili 30 zadataka za određenu kategoriju i raspravlja se o rješenjima zadataka. U Hrvatskoj izabrane zadatke prevode i recenziraju matematičari, a posljednjih pet godina zadaci s rješenjima se i lektoriraju.

Naša škola je natjecanje ove godine provela na dvije lokacije, u MŠ Žakanje  sudjelovalo je 25-oro, a u PŠ Kamanje još 18-oro učenika.

Natjecatelji su raspoređeni po kategorijama: PČELICE – 2. razred, LEPTIRIĆI – 3. razred, ECOLIER – 4. i 5. razred,  BENJAMIN -  6. i 7. razred, te CADET – 8. razred. Rezultate njihovog rada saznat ćemo već 22. travnja ove godine, kada će biti objavljena rješenja zadataka na mrežnim stranicama Hrvatskog matematičkog društva: http://www.matematika.hr/klokan/2024/. Rezultati natjecanja najbolje plasiranih učenika bit će objavljeni 29. travnja 2024. također na mrežnim stranicama HMD-a, ostali sudionici mogu svoj plasman saznati kod povjerenika škole (a to je učiteljica matematike Vesna Malatestinić), nakon što na školu dođu službene rang-liste i nagrade za najbolje učenike.

Nadamo se lijepim rezultatima naših učenika!

autorica teksta: Vesna Malatestinić

Izvor: Vesna Malatestinić