ČITANJE NE POZNAJE GRANICE / BRANJE NE POZNA MEJA
Ove školske godine OŠ Žakanje pridružila se međunarodnom projektu za poticanje čitanja i razvoj različitih vještina pismenosti – Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja.
Početkom školske godine nacionalni koordinatori povezali su našu školu sa školom iz susjedne nam Slovenije iz mjesta Stara Cerkva, a kako projekt nalaže učenici u Sloveniji čitaju hrvatske autore na slovenskom jeziku, a mi slovenske prevedene na hrvatski jezik.
U želji da odaberemo zanimljivog slovenskog pisca, za pomoć smo se obratili knjižničarima iz bibliobusa Gradske knjižnice „Ivana Gorana Kovačića“ iz Karlovca. Knjižnica je ujedno i Središnja knjižnica Slovenaca u Republici Hrvatskoj. Prema preporuci knjižničarke Nataše odlučili smo čitati zanimljivog slovenskog pisca za djecu Feria Lainščeka i njegovu zbirku bajki „Mislice“.
Mladi knjižničari i učenici 3. a razreda MŠ Žakanje uživali su u bajkama spomenutog autora. Naše projektne aktivnosti odlučiti smo temeljiti na priči Kovačeva zahvalnost.
Prve projektne aktivnosti vezali smo uz izradu prezentacije Zanimljivosti našeg kraja i istraživanje povijesti, kulture i znamenitosti kraja škole partnera.
Istraživali smo, učili i družili se u našoj knjižnici, a projektne aktivnosti nastavljamo i dalje…
NOVI NASLOVI U NAŠOJ KNJIŽNICI
MEĐUNARODNI PROJEKT RAZMJENE STRANIČNIKA
Listopad je Mjesec školskih knjižnica (International School Library Month – ISLM) tijekom kojega Međunarodna udruga školskih knjižnica (International Association of School Librarians) provodi Međunarodni projekt razmjene straničnika – Bookmark Exchange Project. Tema projekta bila je proslava školskih knjižnica pod nazivom Školska knjižnica: moje sretno mjesto gdje kreativnost i mašta cvjetaju (The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination flourish) s ciljem promicanja čitanje knjiga i učenje o različitim kulturama diljem svijeta.
Ove godine i naša škola sudjelovala je u projektu. Projekt je koncipiran tako da učenici izrade straničnike i razmijene ih s partnerskim školama dodijeljenim od strane koordinatora projekta učeći pritom o drugim i drugačijim kulturama i načinu života.
Kroz 4 radionice izrade straničnika s knjižničarkom na kojim su sudjelovali učenici 5. a, 5. b, 5. c razreda i Mladi knjižničari (ukupno 40 učenika) izradili smo 40-ak straničnika. U projektu su nam dodijeljene dvije škole iz Portugala i jedna iz Nigerije kojima smo poštom poslali naše straničnike. Primili smo straničnike iz Escola Básica dos 2.º e 3.º Ciclos A-ver-o-Mar (Póvoa de Varzim), s motivom karanfila koje su njihovi učenici izrađeni povodom obilježavanja jubilarne 50. godišnjice Revolucije karanfila i uspostave demokracije u Portugalu. Nadamo se da će nam stići i straničnici iz druge škole u Portugalu i škole u Nigeriji.
Zahvaljujemo našim učenicima na trudu, kreativnosti i sudjelovanju.
DATUMI DOLASKA BIBLIOBUSA GRADSKE KNJIŽNICE “IVAN GORAN KOVAČIĆ” IZ KARLOVCA I KNJIŽNICE MIRANA JARCA IZ NOVOG MESTA