Škola u
Žakanju

Prema prvim pisanim podatcima u Spomenici škola je počela s nastavnim radom 26. 11. 1857., a dan ranije održana je prigodna svečanost prilikom njenog otvaranja. Prvi žakanjski učitelj zvao se Vinko Brlek, izabran prethodno raspisanim natječajem.

Upraviteljstvo škole bilo je u nadležnosti velečasnog Mije Sopčića, žakanjskoga župnika, a nadzorništvo u rukama vlastelina Edmunda Schulza koje je vrlo brzo predao gospodinu Fileu Verniću iz Griča. Nastava se održavala u iznajmljenoj kući u Brihovu sve do izgradnje nove školske zgrade pokraj crkve u Žakanju, što je, po riječima Stjepana Širole, bilo najkasnije 1859. godine. Iz svih sela današnje Općine Žakanje u školu je bilo upisano 284 učenika, no školu je pohađao manji broj učenika zbog nedostatka učioničkog prostora. Po zapisu učitelja Vjekoslava Verka, u jednu školsku sobu nije moglo stati više od 40 učenika.

Jedan je učitelj održavao nastavu u dvije smjene, a izvodio ju je za godišnju nagradu u iznosu od 367,50 forinti te besplatan stan i ogrjev. Škola je bila trorazredna i obospolna. Nastava se izvodila na hrvatskom jeziku, iako je još tada službeni jezik bio njemački, i to u tri područja: čitanje, pisanje i računstvo. Godine 1875. uveden je i četvrti razred pa su tako 3. i 4. razred imali nastavu prijepodne, a 1. i 2. poslijepodne. U narednim desetljećima škola i dalje nije mogla upisati svu djecu polaznike zbog nedostatka učioničkog prostora. Postojala je namjera za dogradnjom postojeće škole koja bi se sastojala od jedne učionice i stana za učitelja, ali siromašno stanovništvo nije moglo prikupiti 1400 forinti na koliko su bili procijenjeni radovi. Godine 1895./1896. upisano je 62 djece, a 117 ih je ostalo neupisano zbog nedostatka prostora. Ovi podatci dovoljno jasno ilustriraju tadašnje stanje u pogledu obrazovanja seoske djece. Naposljetku je škola ipak dograđena 1900. godine jednom učionicom iako ni tada problem nije bio riješen. Među prvim učiteljicama naše škole spominju su Kata Vancaš, Vera Tuškan i Zlata Kolić čija imena još i danas pamte i vrlo često spominju oni koji su nekada bili njihovi učenici.

Stara zgrada Osnovne Škole Žakanje

Stara zgrada Osnovne škole u Žakanju

Vanjsko igralište matične škole Žakanje (izvor: arhiva OŠ Žakanje, 21. 4. 2008.)

Vanjsko igralište matične škole Žakanje (izvor: arhiva OŠ Žakanje, 21. 4. 2008.)

Prva velika promjena nastupila je školske godine 1958./1959. preseljenjem u novu zgradu u centar Žakanja koja je zapravo bila adaptirani Zadružni dom. Godine 1959./1960. škola postaje osmogodišnja.

Zanimljivost je da je tijekom svih godina radila školska kuhinja u kojoj su se kuhali kava i mlijeko, a kruh se dovozio poštanskim autobusom iz Karlovca.

Školske godine 1962./1963. škola je pripojena kao područno odjeljenje Osnovnoj Školi Ribnik. Upravitelj škole bio je Alojz Dolinar. Uprava OŠ Ribnik nalazila se u prostoru škole u Žakanju. Početkom 1970. počinje se s izradom projekta za adaptaciju postojećih prostora u centru Žakanja, ali Nastavničko vijeće odbilo je taj prijedlog i predložilo da se pristupi izgradnji nove zgrade koja bi imala
dvije učionice u prizemlju i tri stana na katu. Prijedlog je prihvaćen, a zgrada je svečano otvorena na Dan škole, 25. svibnja 1972.
U to vrijeme škola u Žakanju, kao i škole Radatovići, Kašt i Ribnik, čine jedinstvenu radnu jedinicu unutar OŠ „Slava Raškaj“ Ozalj.

Svaki početak školske godine započinjao bi zazivom Duha Svetoga i svetom misom. Učitelji u školi često su se izmjenjivali zbog slabih primanja i velikih obaveza kao što je poznavanje sviranja orgulja. Nakon Drugog svjetskog rata i političkih promjena nastalih nakon NOB-a dolazi do velikog odmaka crkve i škole te se školske proslave održavaju u duhu političke ideologije.

Dogradnja žakanjske škole započela je u ožujku 1986., a završena je u kolovozu iste godine. Škola je postala veća za četiri učionice, sedam kabineta, zbornicu, fotolaboratorij, sanitarne prostore, garderobe i ostale prostore u ukupnoj veličini od 716 m². Time je završena prva od tri etape gradnje škole u Žakanju.

Svečano otvorenje nove zgrade bilo je 1. rujna 1986. godine na Dan školstva Općine Ozalj simboličnim rezanjem vrpce koju je s velikim ponosom prerezala nastavnica Hrvatskog jezika Dragica Dolinar. Prikaz tijeka svečanosti koju je vodio tadašnji direktor škole Filip Cigić kao i podatci vezani uz izgradnju školskog objekta objavljeni su u Ozaljskom vjesniku, glasilu Općine Ozalj.

Osnivanjem Općine Žakanje 1993. godine, koja je dotada bila u sastavu Općine Ozalj, dolazi i do odvajanja OŠ Žakanje od OŠ „Slava Raškaj“ u Ozlju te ona tako postaje samostalna ustanova pod nazivom Osnovna škola Žakanje. Pripadale su joj područne škole: Kamanje, Ribnik, Kašt, Radatovići i Bubnjarci. Time se gasi radno mjesto upravitelja škole, a uvodi se funkcija ravnatelja na koju je imenovan Željko Car, profesor tjelesne i zdravstvene kulture.

U svibnju 1996. godine za ravnatelja je imenovan Dane Ugarković, nastavnik matematike i fizike. Tijekom ljeta 1996. godine u školi je započela izgradnja toplovoda za centralno grijanje. Početkom jeseni iste godine započelo je uređenje i opremanje školske knjižnice koja je svečano otvorena 29. travnja 1997. Uređeno je i novo višenamjensko školsko igralište. Tijekom iste godine uređen je školski okoliš te su asfaltirani svi školski prilazi i parkiralište. Gradnja spojnog predvorja koje će povezati sve tri školske zgrade započela je tijekom 2005. godine. U svibnju 2009. za ravnateljicu škole imenovana je dr. sc. Vesna Hajsan-Dolinar. Tijekom iste godine završena je druga etapa gradnje školskog prostora. Dovršen je hol od 220 m² u kojem se održavaju javna i društvena događanja. Prvo
događanje u školskom holu bila je priredba održana 20. prosinca 2009. godine. Tijekom 2010. u školskom arboretumu uz jezerce izgrađena je učionica na otvorenom (sjenica), a pokraj nje i dječje igralište. Dana 20. prosinca 2010. godine, povodom proslave Dana škole, svečano su otvorene rekonstruirane zgrade iz 1958. i 1972. godine. Nekadašnji stanovi preuređeni su u upravne prostore i školsku knjižnicu. U prizemlju je smještena suvremena školska kuhinja te blagovaonica u kojoj se poslužuje topli obrok.

Velikom investicijom Karlovačke županije u visini od oko 2 milijuna kuna školski su prostori dobili zavidnu ljepotu i funkcionalnost.
Tijekom proljeća 2012. godine započela je treća etapa dogradnje škole – izgradnja školske sportske dvorane. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 5.364.115,73 kuna. Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva osiguralo je 90 % sredstava, a 10 % Općina Žakanje. Ukupni unutarnji prostor škole od 1780 m² proširen je za 900 m². Prostor sportske dvorane sastoji se od velike dvorane (27×15 m) te dvije manje dvorane površine 125 m² i 71 m². Dvorana ima dva kabineta za učitelje i dvije garderobe te sanitarne prostore. Prvenstveno je namijenjena izvođenju nastave Tjelesne i zdravstvene kulture te izvannastavnih, sportskih i društvenih aktivnosti školske djece, ali i lokalnim sportskim udrugama i rekreativnim skupinama.

Gradnja sportske dvorane završena je 2013. godine, a svečano je otvorena 18. prosinca iste godine. Svečanost otvorenja uveličali su visoki županijski i državni dužnosnici: pomoćnik ministra regionalnog razvoja Venko Ćurlin, karlovački župan Ivan Vučić, dožupan Ivan Banjavčić i pročelnik Željko Šančić sa suradnicima, a prisutan je bio i velik broj mještana. Dvoranu je svečano otvorio župan Ivan Vučić prigodnim udarcem na gol. Sportska dvorana značajno je pridonijela povećanju pedagoškog standarda učenika škole, ali i cjelokupnoj lokalnoj zajednici.

Grafički prikaz broja učenika tijekom godina

U listopadu 2015. godine potpisan je ugovor između OŠ Žakanje i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Za energetsku obnovu škole Fond je sufinancirao 40 % od ukupno 1.153.000,00 kuna koliko je iznosila vrijednost projekta obnove, a razliku sredstava osigurala je Karlovačka županija. Projekt je obuhvaćao zamjenu stolarije i krovova te izolacijsku fasadu. Energetska obnova rezultirala je zapaženo manjim utroškom toplinske energije te osigurala ugodan boravak našim učenicima i neometano izvođenje nastavnog procesa.

MŠ Žakanje uz potpuno opremljeni unutarnji prostor raspolaže i s dva hektara vanjskog prostora unutar kojega se nalazi školski vrt, travnato nogometno igralište te tenisko, košarkaško i višenamjensko igralište.

Godine 2017. za ravnateljicu škole izabrana je Jasmina Katunić, mag. chem. Tijekom njenog mandata nastavlja se adaptacija unutarnjih i uređenje vanjskog prostora u područnoj i matičnoj školi. Zadnji učiteljski stanovi prenamijenjeni su u novu i suvremenu školsku knjižnicu, te su uređeni i opremljeni učiteljski kabineti. Svaka učionica opremljena je novim računalom i tehničkom opremom, nabavljen je novi školski kombi i uređeno novo dječje igralište. Na mjestu stare školske zgrade u Kamanju izgrađena je nova školska sportska dvorana financirana u potpunosti sredstvima osnivača – Karlovačke županije. Time su izjednačeni uvjeti rada u obje škole.

Proučavajući povijest nastanka i razvitka Osnovne škole Žakanje, dolazimo do zanimljive i nadahnjujuće priče o teškom, ali vrlo uspješnom putu njezina razvoja. Iako je u prvim desetljećima svoga nastajanja bila suočena s teškim uvjetima rada, danas Osnovna škola Žakanje zadovoljava najviše standarde odgojno -obrazovnog rada.

Nastup KUD-a Žakanje povodom svečanog otvorenja nove školske zgrade (izvor: Spomenica OŠ Žakanje, arhiva OŠ Žakanje, 1. 9. 1986.)

Osnovna škola Žakanje  (izvor: arhiva OŠ Žakanje, 14. 12. 2010.)

Predvorje MŠ Žakanje (snimila: S. Brunski,  28. 2. 2024.)

Skip to content