Naša škola sudjeluje u dvogodišnjem Erasmus+ projektu ‘What’s Out There?’ (WOT), čiji je cilj istraživanje ekoloških izazova i kulturnih razmjena kroz međunarodne mobilnosti. Ovaj projekt okuplja učenike i nastavnike iz više europskih zemalja kako bi zajedno istraživali utjecaj klimatskih promjena te promovirali održivi razvoj. Nakon posjeta Danskoj i Grčkoj, treća destinacija bila je Estonija.
U sklopu projekta, učenice Eva Dolinar i Sara Srbelj-Dehlić, uz pratnju učiteljica Lorene Sopčić i Vesne Malatestinić, 17. veljače otputovale su na petodnevni boravak u Estoniju. Destinacija njihove peterodnevne avanture bio je otok Hiiumaa i grad Kardla, domaćin ove mobilnosti.
Otok Hiiumaa je drugi najveći estonski otok (nakon Saaremaa) i igra važnu ulogu u našem projektu jer omogućuje istraživanje ekoloških tema povezanih s klimatskim promjenama i očuvanjem prirode. Nalazi se u Baltičkom moru, ima površinu od 989 kvadratnih kilometara i pripada zapadnom estonskom arhipelagu. Otok je poznat po prekrasnoj prirodi, mirnim plažama i tradicionalnom načinu života. Posjetitelji mogu uživati u šetnjama netaknutom prirodom, istraživanju starih svjetionika i upoznavanju lokalne kulture. To je idealno mjesto za opuštanje i bijeg od gradske vreve, u što smo se i sami imali prilike uvjeriti. Najveći grad na otoku je Kardla, gdje smo bili smješteni u hostelu Sportskog centra.
Prvog radnog dana posjetili smo modernu školu Kardla Kool, čiji nas je topli i gostoljubivi ambijent odmah osvojio. Nakon upoznavanja s ostalim sudionicima, sudjelovali smo u radionici Collaborative Climate Fresk, pod vodstvom Laure Vals, gdje smo raspravljali o utjecaju klimatskih promjena na ljude i okoliš. Kasnije smo se upoznali s ostalim sudionicima projekta te sudjelovali u radionicama o klimatskim promjenama i njihovim utjecajima na ljude i prirodu. Istog dana, navečer, imali smo aktivnosti zajedničkog kuhanja tradicionalnih jela svake države, što nam je pružilo priliku za interkulturalno povezivanje.
Sljedećeg radnog dana bavili smo se problemima onečišćenja mora te smo u sklopu radionice Baltic Sea Workshop, pod vodstvom gđe. Karin Poola, izvodili različite pokuse kako bismo osvježili svijest o posljedicama naftnog onečišćenja na ptičjem perju te zahtjevnost postupka čišćenja mora i životinja od nafte. Kasnije smo prezentirali i usporedili naše “domaće zadaće” vezane uz količinu padalina i promjene prirodnog ciklusa u određenom periodu. Poslijepodne smo posjetili Windtower Experience Centre u Kaini, kombinaciju muzeja, istraživačkog i zabavnog centra, gdje smo se okušali u kuglanju.
Zadnji radni dan bio je posvećen istraživanju prirodnog svijeta u RMK Ristna Visitor Centre, gdje smo proučavali ekosustav šuma i obala zapadnog dijela otoka. Naš boravak u Estoniji zaključili smo zajedničkom večerom i interkulturalnim druženjem uz ples i tradicionalne igre. Za rastanak smo organizirali zajedničku večeru u hostelu, gdje smo plesali tradicionalne plesove i igrali igre karakteristične za svaku zemlju, čime je završen službeni dio mobilnosti.
Naša estonska avantura nije završila tim putovanjem, jer smo zbog rasporeda letova imali priliku obići Tallinn, glavni grad Estonije. Ovaj predivan grad na Baltiku oduševio nas je na prvi pogled svojom jedinstvenom atmosferom i bogatom poviješću. Šetali smo očuvanim kamenim ulicama povijesnog središta, koje je pod zaštitom UNESCO-a, diveći se gotičkim crkvama, srednjovjekovnim zidinama i šarmantnim trgovačkim kućama. Pogled s Toompea brda ostavio nas je bez daha, pružajući panoramu grada koja savršeno spaja prošlost i sadašnjost.
Povratkom iz Estonije nosimo vrijedna znanja o ekološkim izazovima, klimatskim promjenama i kulturnim različitostima. Iskustva stečena kroz praktične radionice i međunarodnu suradnju bit će nam dragocjena u budućem obrazovanju. S nestrpljenjem iščekujemo svibanj, kada će naši partneri iz Danske, Estonije i Grčke posjetiti našu školu, a mi im uzvratiti gostoprimstvo.