Čuvajmo svoje podatke – zašto je to važno?
Kad god instaliramo neki novi program na računalo ili tablet, važno je razmisliti što sve taj program može „vidjeti“ ili „uzeti“ s našeg uređaja. To se zove zaštita osobnih podataka.
Možda vam to ne zvuči jako važno, ali vaši osobni podaci – poput imena, prezimena, adrese, pa čak i stvari koje radite na internetu – mogu završiti u rukama ljudi koji ih mogu iskoristiti na razne načine. Neki primjeri iz stvarnog života pokazali su da su se takvi podaci koristili čak i za utjecanje na važne svjetske događaje (npr. poznata afera s podacima „Cambridge Analytica“).
Roditelji, učitelji i svi koji rade s djecom posebno trebaju paziti, jer na školskim računalima često imamo podatke o učenicima koje je važno čuvati i ne dijeliti bilo kome.
Što možemo učiniti?
U zadnje vrijeme postoji sve više nesuglasica između Europske unije i američkih tvrtki koje izrađuju poznate programe. Zato je dobra ideja početi koristiti programe i aplikacije koji dolaze iz Europe, jer su često bolje prilagođeni pravilima o zaštiti privatnosti.
Kao mali početak, pogledajmo servise za spremanje datoteka u oblaku. Ako koristite OneDrive, GoogleDisk, Dropbox ili slične servise, možda biste mogli isprobati pCloud. To je švicarski servis (Švicarska nije u EU, ali poštuje slična pravila), a u besplatnoj verziji možete dobiti do 10 GB prostora za spremanje datoteka. Dovoljno je za većinu školskih potreba. Na početku odmah dobijete 3 GB, a ostalo možete „otključati“ potvrdom email adrese ili sličnim koracima.
A što je s domaćim servisima?
Nažalost, još nismo pronašli neki hrvatski servis koji nudi besplatnu verziju za pohranu datoteka. Ali ako želite nešto iz naše regije, možete isprobati slovenski Koofr. On također nudi 10 GB besplatno, a uz to možete povezati i svoje druge račune poput Dropboxa, OneDrivea, pa čak i Facebooka ili Instagrama.