Žakanje - 4. razred

Utorak, 12.5.2020.

Autor: Irena Predović-Drakulić, 12. 5. 2020.

Dragi moji učenici!

Novi je dan, nove radosti i novi zadaci za vas. Iskoristite ovaj kišni dan za rješavanje zadataka i čitanje knjige za lektiru.smiley

SRO/ HJ/ LK

U priloženim dokumentima otvori dokument Obiteljski dan koji nam je pripremila naša stručna služba. Pročitaj ga, a posebno pažljivo pročitaj priču Obitelj Jež. U bilježnicu iz HJ napiši naslov i postavi 10 pitanja u vezi s ovom pričom. Pazi na pisanje riječce li, velikog i malog slova te rečeničnog znaka na kraju upitne rečenice. Pitanja poslikaj i pošalji! (to je zadaća za danas)

Do petka izradi ili nacrtaj obitelj Jež. Znam da među vama ima puno kreativaca i oni se ne bi zadovoljili samo crtanjem ili slikanjem. Sad , kad su kutije za likovni kod kuće, netko sigurno unutra ima i glinamol. Osim toga dozvoljeni su svi mogući materijali za izradu ove obitelji. Ako ih napravite smjestite ih u njihov dom (može poslužiti kutija, neko staro platno, kore od drveta………) tako da bude rad cjelovit. Ako pak crtate ili slikate naravno da treba paziti da cijeli papir bude popunjen. Smjestite ih u njihov dom kako ga vi zamišljate. Poslikaj i pošalji do petka!

MAT

Nakon što ste pogledali Školu na trećem, gdje je učiteljica Sanja objašnjavala što je krug, što je kružnica i središte kruga i kružnice, bit će vam lakše riješiti današnje zadatke.

Što je krug , a što kružnica potrebno je jako dobro znati i razumjeti. Dakle, ako se radi o krugu, koji je dio ravnine omeđen kružnicom, potrebno ga je obojati .

KRUG

A kružnica je zakrivljena crta koja omeđuje krug! To je ona crta što nastane kad crtaš šestarom.

KRUŽNICA

Neki od vas jučer su mi rekli da rad šestarom teško ide. E da! I opet dolazi na red naša stara, dobro poznata rečenica: VJEŽBA RADI MAJSTORA , AKO MAJSTOR DOVOLJNO VJEŽBA! Zato se ne ljutite na šestar, nije on kriv. A niste ni vi. Šestar je pomagalo koje do sada nismo rabili i ruka se jednostavno mora navići na njega. Prilikom crtanja kruga i kružnice  pazite samo da šestar držite za vrh i okrećete vrh među prstima koji inače drže olovku. Ako je potrebno uz lagani, mali nagib ruke u stranu gdje se nalazi pisaljka. Vrlo je važno prije rada provjeriti da li su vam igla koja ide u središte i vrh pisaljke poravnani (jednako veliki). Ako je pisaljka manja tada će vam biti teže i jako ćete morati nagnuti ruku na stranu dok crtate. Nikako nije dobro da pisaljka bude duža od igle šestara. Kada podesite šestar bit će puno lakše, ali ovaj rad iziskuje stvarno puno vježbe! Ispunite nekoliko papira krugovima i kružnicama.  Sretno!!!!

Sada riješite zadatke u udžbeniku, str. 76.

Prepiši u billježnicu plan ploče iz dokumenata.

DZ: RB, str.70. Poslikaj i pošalji 5. i 6. zadatak!

Na školi na trećem zadali su zanimljive oblike za vježbu crtanja šestarom. Znam da se neke djevojčice već služe šestarom od ranije i sigurno će u bilježnicu nacrtati neki zanimljivi šareni cvijet. Slobodno ga poslikate i pošaljete!

PID

Danas ste učili o poznatim osobama iz prošlosti. Na karti ćete saznati njihova imena i neke zanimljivosti o tim osobama.

Napiši naslov u bilježnicu: Moj zavičaj u prošlosti- poznate osobe

Pronađite koje su osobe istaknute u našoj županiji (dvije ženske osobe!) i u bilježnicu  napišite ono što se traži da o njima trebate saznati.

U našoj je neposrednoj blizini rođena još jedna poznata osoba!!!! To je Juraj Križanić. Vaš je zadatak saznati nešto više o njemu, njegovom životu i radu. U bilježnicu napisati ono što vam se čini zanimljivim iz njegovog života. „Ribnička ekipa“ sigurno će napraviti neku zanimljivu fotografiju na terenuwink .  Sve što napišeš u bilježnicu poslikaj i pošalji do petka!

Ugodan vam nastavak dana!

Priloženi dokumenti:
KRUG_i_KRUZNICA.docx (18.21 KB)