2023-06-12 08:25:49

SEnSE – 1. Erasmus + projekt u OŠ Žakanje

Završetkom zadnje mobilnosti, kojoj je naša škola bila domaćin u periodu od 22. 5. 2023. do 26. 5. 2023. godine, završen je i naš prvi Erasmus + projekt Students Engaged in Sustainability Education ( SEnSE ) 2020-1-RO01-KA229-079944.

Projekt je započeo školske godine 2020./2021, no zbog pandemije koronavirusa tek smo sljedeće godine imali prvu mobilnost. Osim naše škole, u projektu sudjeluju još po jedna škola  iz Rumunjske (nositelj i koordinator projekta), Litve i Španjolske. Sve aktivnosti u sklopu projekta odvijaju se prema PBL metodi (Project Based Learning) i to na engleskom jeziku.  PBL je metoda poučavanja kroz koju učenici usvajaju nova znanja kroz rad na projektima vezanim uz stvarnu životnu situaciju, koja im je ujedno i  bliska. Osim toga, razvijaju komunikaciju, suradničko učenje, te kritičko mišljenje i kreativnost.

Cilj SEnSE projekta je povećati svijest o održivom razvoju sudionicima projekta, a također pokrenuti isto i u lokalnoj zajednici, zatim razmjena dobre prakse i diseminacija, tj. učiniti aktivnosti i rezultate projekta vidljivim svim sudionicima projekta, interesnim skupinama i široj zajednici.

Sam projekt se sastoji od 5 modula, a svaki od njih se bazira na jednom od  17 ciljeva održivog razvoja:

1. modul: Know disaster, no disaster! - Zaštita klime  (SDG 13 – Climate action) 2. modul: Product tales - Odgovorna potrošnja i proizvodnja  (SDG 12 – Responsible consuption and production) 3. modul: Know your trees  - Održivo upravljanje šumama (SDG 15 – Life on land) 4. modul: An ocean of plastic – Zaštita mora i ocena (SDG 14 – Life below water) 5. modul: Slow the flow, save H20!  – Pitka voda za sve (SDG 6 – Clean water and sanitation)

Naša prva mobilnost u sklopu 1. modula: „Know disaster, no disaster!“  bila je u Rumunjskoj od 27.2.2022.do 6.3.2022., a domaćinstvo nam je pružila škola  Scoala Gimnaziala „Otilia Cazimir“  iz prekrasnog grada Iasi (Rumunji to izgovaraju „Jaš“). Bavili smo se 13. ciljem održivog razvoja -  Zaštita klime, s posebnim naglaskom na prirodne katastrofe. Kako su nam teme bili potresi, prirodne nepogode i klimatske promjene, tako su i aktivnosti koje su tamo provedene bile vezane uz to.

Čast da našu školu predstavljaju u Rumunjskoj pripala je ovim učenicima tadašnjeg 8.a razreda : Petra Radenčić, Tea Rahija, Nikolas Balić, Ivan Hadušek i Luka Maletić, a s njima u pratnji su bile učiteljice Marina Maršić i Vesna Malatestinić.

Na nove izazove nismo dugo čekali jer smo od 21. 5. 2022. do 28. 5. 2022. boravili u Litvi na našoj drugoj mobilnosti u sklopu 2 .modula: „Product tales“. Domaćinstvo nam je pružila škola Nemencines Gedimino Gymnasium  u gradu Nemencine (čita se : „Nemenčine“). Tamo je našu školu predstavljala hrabra ženska ekipa od 7 članica - pet učenica tadašnjeg 8.a razreda: Lana Crnić, Dora Kurpis, Lucija Lorković, Sanja Lukač i Tea Rahija, te njihova pratnja, učiteljice Marina Maršić i Vesna Malatestinić.

U Litvi smo se bavili 12.ciljem održivog razvoja - Odgovorna potrošnja i proizvodnja, stoga smo na radionicama učili o životnom ciklusu raznih proizvoda, naučili smo i što je to „fast fashion“, te kako možemo utjecati na njeno smanjenje. Također smo posjetili i društveni centar Miesto Labaratorija koji je prekrasan primjer života u skladu sa ciljevima održivog razvoja.

Sljedeće školske godine 2022./2023. provedena je treća mobilnost u sklopu 3. modula: „Know your trees“ i to ponovno u Rumunjskoj od 17. 9. 2022. do 24. 9. 2022. u školi domaćina    Scoala Gimnaziala „Otilia Cazimir“, Iasi.  Našu je školu opet  predstavljala ženska ekipa od 7 članica – pet učenica tadašnjeg 8.a razreda: Lea Katarinčić, Marta Katarinčić, Lana Laić, Anka Miljavac i Mateja Mravunac, te njihova pratnja, učiteljice Antonija Kunf Rehorić i Gabi Tomašić.

Tema modula se bazira na 15. cilju održivog razvoja – Očuvanje šuma, pa su učenici kroz razne aktivnosti i na raznim lokacijama istraživali, proučavali i raspravljali o važnosti šuma i utjecaju klimatskih promjena na njih, te o njihovoj zaštiti i očuvanju.

 Predzadnja, četvrta mobilnost u sklopu 4. modula: „An ocean of plastic“ ostvarena je u gradu Valencia u Španjolskoj od 21. 1. 2023. do 28. 1. 2023. Domaćinstvo je pružila škola Nuestra Senora del Carmen – San Vicente Paul u tom prekrasnom gradu. Ovaj put je boje naše škole „branila“ šesteročlana ekipa – četvoro učenika 8.a razreda: Lea Katarinčić, Marta Katarinčić, Dorian Kufner i Nik Štajcer u pratnji njihovih učiteljica Antonije Kunf Rehorić i Gabi Tomašić.

Kako se tema ovog modula zasniva na 14. cilju održivog razvoja – Zaštita mora i oceana, tako su i aktivnosti bile vezane uz tu problematiku. Između ostalog, učenici su posjetili Oceanografic Valencia, gdje su upoznali biljni i životinjski svijet oceana i mora, te negativan utjecaj plastike na njih.

Kako se kaže da „ šećer dolazi na kraju, tako je za sam kraj  preostalo da i mi ugostimo naše drage prijatelje i partnere ovoga projekta.  OŠ Žakanje je bila domaćin završne pete mobilnosti u sklopu 5. modula: „Slow the flow, save H2O!“ od 22. 5. 2023. do 26. 5. 2023.

I mi smo naše aktivnosti bazirali na jednom od 17 ciljeva održivog razvoja, točnije na 6. cilju – Pitka voda za sve.

 Naše drage goste iz Rumunjske, Litve i Španjolske dočekali smo u našoj školi na tradicionalan način – veselo, uz pjesmu i ples, te domaću štrudlu i kolače. Nakon obilaska škole, odmah smo prionuli na posao: učenike smo podijelili u 5 skupina i sve ih upoznali s njihovim zajedničkim i pojedinačnim zadacima. Svaka će skupina istraživanjem i zajedničkom suradnjom uz pomoć različitih digitalnih alata pokušati odgovoriti na pitanje: „ How can we ensure that the water we drink is safe and clean?“   

Skupine će pojedinačno raditi na mjerenju čistoće vode na raznim lokacijama, pratiti i uspoređivati rezultate, objasniti kruženje vode u prirodi, snimati i fotografirati biljni i životinjski svijet, te rezultate svojih istraživanja prikazati u Bioblitzu. Također će naučiti koristiti digitalni alat BookCrator, kako bi izradili časopis u kojem će objaviti koje su sve lokacije posjetili i što su naučili . Izrađivati će i Lapbook, u koji će na zanimljiv i kreativan način crtežima, grafikonima i  fotografijama prikazati svoja zapažanja.

 Kako bi rezultati istraživanja bili vjerodostojni, naše smo goste poveli na različita, zanimljiva mjesta, gdje su mogli  na licu mjesta uzeti uzorke vode za analizu, te vidjeti floru i faunu slatkovodnih područja. Obišli smo rijeku Kupu i poznatu “Munjaru” – Hidroelektranu na Kupi u Ozlju, kroz koju nas je proveo i sam Nikola Tesla (kostimirani turistički vodič), a čak smo i zaplovili Kupom na  “Žitnoj lađi”. Zatim smo posjetili rijeku Koranu i slatkovodni akvarij Aquatiku u Karlovcu, te pročišćivač vode u Mekušju. No, našim će gostima zasigurno u trajnom sjećanju ostati  posjet  NP Plitvička jezera, kao i prekrasnim Rastokama, koji su nas “počastili” svojom nesvakidašnjom ljepotom, nastalom nakon velikih kiša koje su prethodile našem posjetu.

Kako svemu lijepom brzo dođe kraj, tako je i naše druženje završilo u petak 26. 5. 2023. u Gradskoj knjižnici Ivan Goran Kovačić u Karlovcu, gdje su učenici prezentirali svoje završne radove široj zajednici, te dobili  zaslužena priznanja za sudjelovanje u projektu.

Iako je našim domaćinstvom  ovaj projekt službeno završio, mi vjerujemo da time naša suradnja  nije gotova i veselimo se budućim, potencijalnim, zajedničkim projektima.

Autorica teksta: Vesna Malatestinić

Fotografije možete pogledati u našoj fotogaleriji.

 


Osnovna škola Žakanje