Sedmaši učili o Domovinskom ratu u Karlovačkoj županiji

Autor: Sanja Brunski, 9. 10. 2018.

Učenici sedmog razreda Marko Mihelić, Maja Kolić i Lorena Petrušić u pratnji profesorice Povijesti Ivane Vuković sudjelovali su u projektu Karlovačka županija u Domovinskom ratu u organizaciji Udruge veterana satnije Rebels

Okupljanje je započelo u Karlovcu na Trgu hrvatskih branitelja kod spomenika Četiri rijeke. Nakon toga uslijedio je obilazak Duge Rese gdje je kod spomen-obilježja pripadnika 2. gardijske brigade Grom održano kraće izlaganje o Domovinskom ratu i prvom napadu na Karlovačku županiju.

Uslijedio je put u Ogulin gdje su uz stručno vodstvo obišli spomen-obilježje 143. brigade HV i spomen-sobu pripadnika 143. brigade u Zavičajnom muzeju u Ogulinu. Došli su u Saborsko gdje su imali prilike vidjeti spomen-obilježje masovne grobnice, a onda nastavili dalje prema Plitvičkim jezerima i mjestu gdje je pala prva žrtva Domovinskog rata, redarstvenik Josip Jović. Učenici su se u Grabovcu poklonili najmlađoj žrtvi Domovinskog rata, dječaku od samo 3 mjeseca.

U ranim poslijepodnevnim satima obišli su Slunj i tamošnja spomen-obilježja, poslušali izlaganja branitelja Cetingrada i Slunja, a na kraju druženja dobili su majice i kape satnije Rebels te brošure o Domovinskom ratu u Karlovačkoj županiji. Učenicima se obratio i župnik koji im je prenio svoja iskustva o zarobljavanju i teškim ratnim godinama u prognaništvu. Na putu natrag prema Karlovcu obišli su spomen-obilježje poginulim pripadnicima MUP-a u Budačkoj Rijeci. Neizbježno je bilo posjetiti Turanj i čuti i njegovu priču. Terenska nastava završila je u Aleji hrvatskih branitelja u Karlovcu.

Učenici su na ovaj način učili o Domovinskom ratu u Karlovačkoj županiji, slušali potresna izlaganja branitelja, palili lampione, odali počast i poklonili se žrtvama Domovinskog rata.

Izvor: Ivana Vuković