TERENSKA NASTAVA- NP BRIJUNI

Autor: Renata Lorković Rehorić, Duško Rupčić, 2. 6. 2018.

Učenici 5. i 6. razreda posjetili su NP Brijuni.  Prošetali smo otokom Veli Brijun, razgledali prirodoslovnu zbirku te izložbu fotografija Josip Broz Tito na Brionima, vlakićem obišli safari park i obalu otoka, vidjeli izložbu kopija fresaka i glagoljičkih natpisa Istre i Kvarnera, a nakon ručka osvježenje smo potražili kupanjem u obližnoj Fažani.

Kako nam je bilo na izletu pročitajte u nastavku i pogledajte u fotogaleriji i snimku:

U petak 1.6.2018. godine učenici 5. i 6.razreda OŠ Žakanje i PŠ Kamanje bili su na terenskoj nastavi na Brijunima.

Brijuni su naš najzapadniji nacionalni park koji se nalazi u Istri. Sastoji se od 14 otoka i otočića među kojima se veličinom ističu Veliki i Mali Brijun. Do Velikog Brijuna stigli smo ugodnom vožnjom brodom iz Fažane. Tamo nas je dočekala vodičica Dolores koja nam je cijelo vrijeme iznosila zanimljivosti o Brijunima. Posjetili smo zgradu muzeja, te razgledali tri zanimljive izložbe. Prirodoslovnu izložbu predstavljale su preparirane životinje u svom prirodnom okruženju. Doživjeli smo različite ekosustave, naše hrvatske ali i afričke. Druge dvije izložbe odnosile su se na Josipa Broza Tita i Roberta Kocha koji je liječio ljude na Brijunima oboljele od malarije. Šetnju smo nastavili prema maslini za koju se pretpostavlja da ima oko 1600 godina, drvoredu pinije starom oko 100 godina , te brijunskoj bari. Nakon toga slijedila je vožnja vlakom u safari park kojom smo još bolje doživjeli ljepotu prirode i azurnu boju mora na Brijunima. Veliku pažnju privukle su nam životinje iz drugih podneblja npr.indijske krave, ljame, nojevi, zebre, a posebice slonica Lanka. Na Brijunima postoji oko 250 vrsta ptica, 700 vrsta raslinja. Opstanak živim bićima omogućuje blaga mediteranska klima. Trosatno uživanje na Brijunima završilo je vožnjom brodom natrag prema Fažani gdje nas je čekao fini ručak i željno iščekivano kupanje.

Brijuni su atraktivni turistima, državnim dužnosnicima i iz stranih zemalja kako danas tako i u prošlosti naše domovine. Tako su neki učenici prepoznali englesku kraljicu Elizabetu na fotografijama u muzeju.

Učenici su bili u pratnji učitelja Duška Rupčića, te učiteljica Jelice Ojdanić, Anite Vučinić Šimić i Renate Lorković Rehorić.

Izvor: Dusko Rupcic, Renata Lorkovic Rehoric