Oživjela PŠ Radatovići

Autor: Vesna Hajsan-Dolinar, 24. 6. 2010.

Naša Područna škola Radatovići, čija su vrata zatvorena gotovo tri godine zbog nedostatka učenika na tom području, ponovno se ispunila dječjim žamorom i igrom.

GALERIJA SLIKA

02. lipnja posjetili su je učenici 1., 2., i 3. razreda Matične škole u okviru škole u prirodi Mnogima je to bio prvi susret sa žumberačkim zavičajem. Na putu do škole uživali su u osobitoj ljepoti prirode i posjetili kulturne spomenike tog kraja te doznali ponešto o prošlosti stanovnika ovog dijela naše županije. Posjetili su grkokatoličku župnu crkvu u pratnji mjesnog župnika koji je otkrio mnoge njene posebnosti i ljepotu. Potom su otišli u školu u kojoj ih je dočekala mirisna žumberačka pogača i svježi sir za koje su se pobrinuli gostoljubivi domaćini. U školi se nalazi i Zavičajni muzej ispunjen mnogim predmetima prošlosti koje svjedoče o običajima i životu ljudi Žumberka. Tu su se mogle vidjeti autentične narodne nošnje, stari alati, dokumenti i još mnogo eksponata od kojih su neki stari i nekoliko stoljeća. Uzbuđenje i veselje nije mogla pokvariti ni dosadna kiša koja je neumorno ispirala zelene krošnje i livade netaknute žumberačke prirode.

Učenici OŠ Žakanje će dva puta godišnje održavati nastavu u prirodi u zatvorenim područnim školama, jer nastava u prirodi pruža dodatne obrazovne sadržaje ali ima i značajan odgojni karakter posebice kada je riječ o bogatim sadržajima koje pruža Park prirode Žumberak i njegova okolica.

Cilj: upoznavanje učenika razredne nastave s brežuljkastim i gorskim zavičajem, upoznavanje s kulturnim različitostima, upoznavanje različitih prirodnih vrsta i posjet etno zbirci koja povezuje život i običaje po kojima su živjeli njihovi predci te način kako su priređivali i pripremali hranu te koje su oruđe upotrebljavali za obradu zemlje.

Ravnateljica: Vesna Hajsan Dolinar,dipl.ing.