OŠ Žakanje za djecu Ruande

Autor: Irena Predović-Drakulić, 23. 12. 2009.

Obrazovanje je temeljno pravo svakog djeteta. Ali, nažalost u subsaharskom području Afrike približno 45 milijuna djece ne ide u školu – što znači da se svako treće dijete nema mogućnosti obrazovati.

Već 5 godina UNICEF u svijetu prikuplja sredstva kako bismo djeci Afrike omogućili pristup obrazovanju i tako im dali priliku za iskorak iz začarana kruga siromaštva. OŠ Žakanje priključila se ovom projektu početkom školske godine 2009/2010.

Ruanda, za koju prikupljamo sredstva, još trpi posljedice rata iz 1994. godine, kada je u samo tri mjeseca ubijeno oko 800 000 stanovnika, a mnoga su djeca ostala na ulici i bez roditelja.

U sklopu ovog projekta naši su učenici, kao i roditelji i učitelji, gledali dokumentarne filmove o stanju škola u Africi. Učenici nižih razreda dobili su od UNICEF-a radne bilježnice sa zadacima i igricama za djecu „Škole širom svijeta“. Na satovima razrednika učenici su izrađivali plakate i uređivali panoe u učionici na temu Ruande. Svaki razred imao je kasicu u koju su učenici vrijedno tijekom cijelog prvog polugodišta stavljali novac. Izrađivali smo različite ukrase (adventske vijence i aranžmane), nakit, suvenire, čestitke... Izradili smo također i prigodne božićne vrećice punjene mirisnom lavandom, svijećnjake, kamene jaslice s malim Isusom, kremu za ruke na dodatnoj nastavi kemije. Mali ekolozi su sušili voće i pakirali u jutene vrećice. Učenici 7. razreda su uz pomoć roditelja napravili drvene privjeske na kojima piše „Djeci Ruande “i  „OŠ Žakanje“. S obzirom da mnogo mama šiva i imaju strojeve kod kuće, sa zadovoljstvom su se uključile u projekt šivanjem vrećica za lavandu, dok su druge u večernjim satima zajedno s nastavnicama izrađivale  aranžmane.

Sve što su naši učenici izradili moglo se kupiti prije svake nedjeljne mise tijekom prosinca u Kamanju i u okviru Dana otvorenih vrata i Božićne priredbe, 21. prosinca, u Žakanju.

Projekt traje do siječnja 2010. godine.

Sudjelujući u ovom projektu, djeci Ruande dajemo nadu u bolju budućnost do koje se dolazi samo jednim putem – obrazovanjem!

Ana Sutlić, psihologinja Škole