Edukacija laika u ruralnom području za primjenu AVD

Autor: Blaženka Pavlović Mlačak, 21. 4. 2017.

Općina Žakanje se uključila u projekt „Oživljavanje u zajednici“ pod vodstvom gospođe dr. Maje Grba Bujević, ravnateljice Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu kroz koji se provodi edukacija laika o osnovnim mjerama održavanja života uz upotrebu automatskog vanjskog defibrilatora. Novostečenim znanjem u zajednici se postiže veća mogućnost intervencije unutar 3-5 minuta i povećava mogućnost preživljavanja osobe koja je doživjela srčani zastoj. Ciljani korisnici su građani laici koji prolaze edukativnu radionicu i time stječu nova znanja i vještine.

Tako je u okviru navedenog projekta „Oživljavanje u zajednici“ 21. travnja 2017. godine u Osnovnoj školi Žakanje održana edukacija  o osnovnim mjerama o održavanja života uz upotrebu automatskog vanjskog defibrilatora (AVD) uređaja, te ulozi i radu Hitne medicinske službe. Edukaciji je pristupilo 15 osoba koje su nakon završenog teoretskog i praktičnog dijela radionice pristupile provjeri novostečenog znanja te dobile potvrdu o pohađanoj edukaciji.

U okviru istog projekta postavit će se u samom centru Žakanja automatski vanjski defibrilator. To će ujedno biti prvi uređaj postavljen u jednoj maloj ruralnoj sredini Karlovačke županije. Svečano postavljanje AVD-a upriličit će se povodom proslave Dana Općine Žakanje koje će se održati 27. travnja 2017. godine kao prvog uređaja postavljenog u ruralnom području Karlovačke županije.

Briga za zdravlje žitelja općine Žakanje od primarne je važnosti i stoga su ravnateljica zavoda M.Grba Bujević, predsjednica općinskog vijeća V.Hajsan-Dolinar i naćelnik općine N.Sopčić pokrenuli inicijativu u navedenom projektu.