UČENICI 3. i 4. RAZREDA OŠ ŽAKANJE NA TERENSKOJ NASTAVI U ŽUMBERKU

Autor: Duško Rupčić, 1. 10. 2015.

Kada se vrata neke škole jednom zatvore i nestane dječjeg žamora , uglavnom se nikada više ne otvaraju. No, Područna škola Radatovići imala je ponovno buđenje nakon punih 9 godina tišine iako samo na 2 dana.U njoj je 23. I 24. rujna održana terenska nastava učenika 3. I 4. razreda Matične škole Žakanje.

Idejni projekt terenske nastave osmislila je i u najvećoj mjeri organizirala dugogodišnja i posljednja učiteljica Škole Radatovići Irena Predović Drakulić, a punu podršku dala ravnateljica OŠ Žakanje Vesna Hajsan Dolinar. Terenskoj su se nastavi pridružili učenici 4.r. s učiteljicom Jasminom Jurinčić.

Zašto baš terenska nastava u Radatoviće , u malo žumberačko mjesto na granici s R Slovenijom?  Razloga je doista mnogo. Jedan od njih je obilježavanje Međunarodnog dana čistih planina (26.09.) koji se duži niz godina obilježava u Školi Žakanje pješačenjem na obližnje brežuljke i vidikovce.  Park prirode Žumberak također je dio našeg zavičaja koji pruža velike i raznovrsne mogućnosti učenja u prirodi te je projekt osmišljen upravo s razlogom da učenici steknu nova znanja i iskustva te obogate stečena znanja izvan učionice. Terensku je nastavu obogatilo druženje s gospodinom Brankom Grubačevićem, vlasnikom Škole jahanja iz mjesta Češča Vas kod Novog Mesta u R Sloveniji. On je velikodušno ponudio poduku jahanja svim učenicima u mjestu Popovići koje je u potpunosti iseljeno prije punih 50 godina,a sada je u Projektu uređenja i pretvaranja u pravi centar za sportsko i terapeutsko jahanje.

U samo dva dana, učenici su posjetili obližnja naselja na putu prema najvišem vrhu Žumberka-Svetoj Geri i došli do  mjesta Studena Voda na nadmorskoj visini od oko 900 metara. Bio je to nevjerojatan vidikovac na kakvom se još nisu nalazili, a pružio im je zadivljujući pogled na dolinu rijeke Kupe, žakanjska mjesta te dio Bele Krajine u R. Sloveniji. U razgovoru s čuvarom Parka prirode doznali su mnoge zanimljivosti o biljnom i životinjskom svijetu Parka. U prostoru škole nalazi se Zavičajni muzej mjesta Radatovići i okolice koji im je predstavio gospodin Slavko Struna i poveo ih na putovanje u prošlost. Mjesni župnik Zenjo Zastavni  otkrio je ljepotu unutrašnjosti grkokatoličke mjesne crkve te učenicima pojasnio osobitosti ove sakralne građevine  i običaja . Ostatak sunčanog, ranojesenskog dana, učenici su proveli u raznim igrama ispred škole. Njihova vika i smijeh odjekivali su cijelim mjestom te su se oko škole ubrzo okupili mještani za koje je ovo bio nevjerojatan doživljaj. Večer je protekla u pjesmi i druženju u prostoru Lovačkog doma Radatovići, ispunjenog mirisom svježih pogača i  peciva kojim su male goste nesebično počastile domaćice Radatovića.  Učionica Područne škole Radatovići tu je noć postala i spavaonica za 27 učenika i njihove dvije učiteljice. U svojih 115 godina postojanja, od 500 učenika koji su je pohađali u to vrijeme pa sve do njenogzatvaranja 2006. godine, ova je škola  ponovno postala ono što je bila u ne tako davnoj prošlosti; mjesto dječje igre, smijeha i učenja.

Bila je ovo terenska nastava o čijoj vrijednosti i uspješnosti najbolje govore sami učenici: Bilo nam je super i nadamo se da ćemo sve ponoviti!

Naijskrenije zahvaljujemo našim domaćinima bez kojih  veliki dio ove terenske nastave ne bi bio ovako zanimljiv i sadržajno bogat:

Gospodinu Niki Drakuliću na prijevozu, Branku i Tanji Grubačević na školi jahanja,svim domaćicama na ukusnim pogačama, članovima lovačkog društva na gostoprimstvu u lovačkom domu,župniku Zenji Zastavnom na upoznavanju crkve, čuvaru prirode Slavku Struni na upoznavanju zavičajnog muzeja te svim mještanima na prijateljskom  druženju.

Učiteljica Jasmina Jurinčić

Izvor: Irena Predović-Drakulić, Jasmina Jurinčić