Radionice projekta Stohrenschule

Autor: Blaženka Pavlović Mlačak, 1. 3. 2015.

U ponedjeljak, 23. veljače 2015. godine u MŠ Žakanje održane su radionice u okviru projekta Stohrenschule – Humanost I demokracija. Radionice su održane za učenike od 5. do 8. razreda. Iste radionice bit će održane za učenike PŠ Kamanje 2. ožujka 2015. Radionice je vodila prof.dr.sc. Marie Elise Zovko sa Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Više o radionicama pročitajte u nastavku.

U radionici “Priča o čovjeku” s učenicima 5., 6., 7., i 8. razreda kroz priču o nastanku čovjeka i gradova iz grčke mitologiju  osmišljavali su se vlastitih igrokazi o čovjeku, istraživali narav čovjeka i uvjete zajedničkog života u ljudskom društvu. Također, istražili su zagonetnu vezu između uzroka svađe i sukoba te uvjeta pomirbe i rješavanja problema i konflikata. Priča o čovjeku nas je začarala napetosču, preprekama, zapletima, kao i s nastojanjem postići preokret, rješenje, i sretni izlazak događanja (“happy end”). Metodom filozofiranja ovaj projekt, koji potupire Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH, potiče na samostalno mišljenje i raspravu učenika o razlozima i uvjetima za zaštitu i promicanje ljudskih prava, demokratsko građanstvo, mir i nenasilno rješavanje sukoba. Radionice potiču nadalje stvaranje pozitivne slike o sebi, pozitivno vrednovanje vlastitih sposobnosti i karakteristika, razvoj dijaloga i tolerancije prema različitome, suosjećanje s drugim ljudima i živim bićima kroz razvoj osjećaja ukorijenjenosti čovjeka u prirodi. Metodom filozofiranja i dijaloga uspostavlja se bolja međusobna suradnja među učenicima, razvijaju se njihove socijalne vještine i osjetljivosti. Time se njeguje zdrava ambicioznost, koja uključuje i ne isključuje drugu osobu kao kooperanta u razvoju ideja i demokratskog partnera za rješavanja problema u društvu.

Izvor: Marie Elise Zovko
Priloženi dokumenti: