Autor: Nikolina Tržok Boldin, 27. 2. 2019.

#NasiljePrestajeOvdje

Posljednje srijede u veljači diljem se Hrvatske već nekoliko godina obilježava Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, tzv. Dan ružičastih majica. I ove se godine naša škola uključila u obilježavanje tog dana. Mnoštvo djece i učitelja u obje naše škole obuklo je ružičastu majicu u znak podrške borbi protiv nasilja među djecom. Također je prigodnim materijalima djeci poslana poruka kako škola nije mjesto za nasilje te da moraju reagirati ukoliko primijete nedopustivo ponašanje među vršnjacima.

Dan ružičastih majica najpoznatiji je program prevencije vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj u kojem sudjeluje više od dva milijuna sudionika. 2017. godine od strane hrvatskog Sabora proglašen je Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja na prijedlog Centra za edukaciju i prevenciju nasilja.

Ideja o ovom danu nastala je u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega na konstruktivan i inteligentan način riješeno je sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Izvor: Nikolina Tržok Boldin, Irena Predović Drakulić, Mirjana Peretin, Lidija Batušić